Загальна кількість переглядів сторінки
пʼятниця, 29 липня 2022 р.
четвер, 28 липня 2022 р.
Важливою віхою в історії нашого народу, який впродовж багатьох століть відчайдушно боровся за свої землю, свободу і незалежність, стало ухвалення Верховною Радою закону про встановлення Дня державності України.
Глава парламенту Руслан Стефанчук зазначає: «В Україні запроваджують нове свято – День Української Державності! Його відзначатимуть 28 липня. Про це йдеться в ухваленому законі № 5864. Він є логічним продовженням Указу Президента «Про День Української Державності», що був підписаний під час святкування 30-ї річниці Незалежності України. Це рішення сприятиме утвердженню спадкоємності понад тисячолітньої історії українського державотворення. Воно стане чинником опору ворожим наративам росії про Україну як «фейкову державу». Ми повинні відвойовувати кожен сантиметр своєї історії, розчищати наше історичне коріння. Адже ми – самодостатня нація».
Новий закон сприятиме утвердженню спадкоємності українського державотворення і захисту національних інтересів нашої держави, що була відома на політичній карті світу щонайменше з другої половини IX століття.
Широкомасштабне вторгнення рф, потужна інформаційна війна проти України знову ставить на порядок денний дискусію про історію формування Української державності.
В історичних джерелах середньовічну Українську державу з центром у Києві – Києво-Руську – називали Русь або Руська земля, основою її були сучасні українські землі. Давньоруська держава, що в середині IX століття вже підписала договір з могутньою Візантійською імперією, стала фундаментом, на якому постала сучасна Україна.
Спадкоємцями Київської Русі стали Галицько-Волинська Русь, Козацька держава, Українська Народна Республіка, Західноукраїнська Народна Республіка, Карпатська Україна та сучасна Україна. За сотні років, відбиваючи ворожі напади, потерпаючи від війн і нападів, у першу чергу наших північних сусідів, які так набиваються нам у брати, що вже три місяці без передиху закидають українські міста крилатими ракетами, мінами і снарядами, від яких загинули тисячі і тисячі українців, нам вдалося зберегти свою ідентичність, об’єднатись у велику і неподільну Україну. У Державу, яка в цій жорстокій війні, обстоюючи свої кордони, історію, мову, культуру, свободу і незалежність, проявляє небачені мужність і рішучість. (за матеріалами "Голосу України").
З нагоди заходів до Дня Державності у міській дитячій бібліотеці організовано книжкову виставку "З Днем Державності, Україно!"
середа, 27 липня 2022 р.
вівторок, 26 липня 2022 р.
пʼятниця, 22 липня 2022 р.
четвер, 21 липня 2022 р.
21 липня 1907 року у Житомирі народився Олег Ольжич (справжнє ім’я Олег Олександрович Кандиба), український поет, археолог і політичний діяч.
Син поета та письменника Олександра Олеся (Кандиби). Батько критикуватиме сина за надмірний радикалізм у житті та віршах, а Олег пізніше скаже, що батькові вірші для гімназисток і телеграфісток. Змалку відрізнявся особливими здібностями: чудово малював, грав на піаніно та скрипці. У три роки навчився читати, у п’ять – написав невеличку п’єсу на три дії і сам її обробив.
Коли 1919-го його батько виїхав у Будапешт як аташе з питань культури УНР, сім’я жила впроголодь. Олег часто ходив в далекі села вимінювати за різні речі картоплю і борошно. І якщо все проходило вдало, то потім у сніг і холод ніс на плечах важкий мішок.
Дуже любив мандрувати. Часто з товаришами пішки або поїздом вирушав для детального огляду певної місцевості. Одного літа об’їхав на велосипеді мало не всю Німеччину. Чудово знав Карпати.
У неповні 23 роки захистив докторську дисертацію в Карловому університеті у Празі за темою «Неолітична розписна кераміка Галичини». Він першим розробив типологію форм і орнаментів, що дозволило знайти аналогії з українською розписною керамікою і створити її загальну класифікацію.
Перш ніж стати поетом, мав славу відомого археолога. Працював на кафедрі археології Українського вільного університету, в археологічному відділі Чеського національного музею в Празі, брав участь у експедиціях. А його дослідження друкувалися в спеціалізованих виданнях Англії, Німеччини, Чехії, Югославії. Розробив періодизацію трипільських пам’яток Дністровського регіону, актуальну й донині.
Марина Антонович-Рудницька, перша симпатія Ольжича, так характеризувала свого кавалера: «Олега не можна було не примітити: високий, трохи горбився, ніби соромився свого зросту, чемний, але різкуватий. Не полюбляв краваток, ходив «по-словацькому»: комір сорочки поверх піджака. Олег був дуже подібний виглядом і вдачею до свого батька… Світла, кучерява чуприна, скромна, ніби засоромлена усмішка, лагідність і м’якість поведінки, тонке почуття гумору, що часто переходило в досить їдку, але дбайливо завуальовану іронію».
Самостійно вивчив кілька європейських мов, працював у музеях багатьох європейських країн. Читав лекції у Гарвардському університеті, отримав запрошення на роботу в Римі. Саме там познайомився з Євгеном Коновальцем. Для Ольжича ця зустріч змінила все подальше життя.
Першим друкованим твором Ольжича стала дитяча оповідь «Рудько» (1928), де описуються пригоди півня Рудька та інших мешканців подвір’я. Цього Рудька Олег намалював у п’ятирічному віці.
У листах Олександр Олесь називав сина «довгоногим Лелеченькою». Псевдонімом Лелека Олег Кандиба підписув свої перші твори.
Як член ОУН, у 1938-му брав участь у проголошенні Карпатської України, а після її розгрому вів партизанську боротьбу в Карпатах із угорськими окупантами. Потрапив у полон, деякий час перебував у концентраційному таборі, звідки дивом врятувався завдяки клопотанню угорських вчених.
В жовтні 1941-го виступив одним із організаторів Української Національної Ради в Києві, маючи на меті відновлення української державності. Посилення репресій з боку гітлерівців змусили його переїхати до Львова. Саме тут жила його кохана – Катерина Білецька, що була молодша на 13 років. Друзі називали її Калинкою. Влітку 1943-го уклали шлюб, але з метою конспірації тримали його у повній таємниці, навіть мешкали окремо. Це робилося, аби уберегти Катерину від переслідувань за політичну діяльність чоловіка.
Гестапо заарештувало Ольжича 25 травня 1944-го на квартирі у Львові. Його відправили в концтабір Заксенхаузен і жорстоко катували протягом двох тижнів. Однак він відмовився від будь-якої співпраці з німцями: «Українські землі є життєвим простором для українського народу. Тому будь-якого окупанта били і будемо бити!». Помер в ніч на 10 червня від тортур на черговому допиті, який проводили гестапівці Вольф, Вірзінг і Шульц.
Вже після його смерті, 31 липня, народився син Ольжича, названий на честь батька Олегом.
вівторок, 19 липня 2022 р.
пʼятниця, 15 липня 2022 р.
середа, 13 липня 2022 р.
вівторок, 12 липня 2022 р.
пʼятниця, 8 липня 2022 р.
Паул ван Лоон (Paul van Loon, 1955) - нідерландський дитячий письменник і співак. Автор багатьох книг про вампірів, перевертнів та страшилок для молоді. Мільйони дітей у країні та за кордоном знають його книжки про Дольфі Вервольфа, міні-відьму Фоксію та Гризельбуса, з яких знято знято мюзикл і фільм. Засновник дитячого книжкового гурту "Paul van Loon & Andere Snuiters."
Паул ван Лоон (повне ім'я Паулюс Стефанус Елізабет Ламбертус Марія ван Лоон) народився 17 квітня 1955 року у Гелені, Нідерланди, його дитинство пройшло у провінції Північний Брабант. Після закінчення школи навчався в Художній академії в Ден Боші за спеціалізацією ілюстратор. Ще будучи студентом написав розповідь і відправив її видавництву Brabants Nieuwsblad, почав друкуватись у тижневику Donald Duck, Okki, Taptoe і Ezelsoor, ставши новим популярним автором.
Пол ван Лун пише вже більше 25 років, написавши понад 100 книг. Його роботи лягли в основу двох телесеріалів та трьох фільмів, а книги доступні у Німеччині, Франції, Італії, Естонії, Швеції, Японії та інших країнах. Книги серії "de Griezelbus" (1991) про автобус жахів були продані тиражем понад мільйон, а " Міні-відьма Фоексія " (Foeksia de Miniheks) і "Дика принцеса" (De wilde prinses) багато років користуються шаленою популярністю серед читачів.
Окрім того, що він письменник, Паул ван Лоон ще й гітарист. У нього був власний гурт із письменником - гітаристом Бісом ван Еде, з яким він записав компакт-диск De Magische Griezeltoer. Після відходу Ван Еде група була перейменована в Paul van Loon & Ander Gespuis. Має сім'ю - дружину та доньку, з якими проживає в Друнені.
Нагороди: дитяча книжкова премія Вінця, премія Nickelodeon Kids' Choice, Почесна медаль Дитячого журі Нідерландів, Кавалер Ордену Оранських Нассау, премія Сенату голландського дитячого журі за Raveleijn, Багаторазовий призер голландського дитячого журі від 6 до 9 та гол.
Про що ж книга «Вовкулаченя Дольфі»?
Дольфі – щасливий, адже йому щойно виповнилося сім! Проте уночі його тіло зненацька вкривається білим хутром, на руках і ногах виростають пазури, ще й з’являється справжнісінький хвіст. Що ж сталося? Невже він – вовкулаченя? Але він цього зовсім не хоче! Проте його брат Тіммі переконує Дольфі, що це круто.
Брати поринули в неймовірні пригоди, однак Дольфі непокоївся, аби про його перевтілення не довідалися батьки. Хлопчику здається, що тоді вони не любитимуть його. До того ж на вовкулаченя в окулярах полює зла сусідка і колекціонери рідкісних тварин.
Чи вдасться Дольфі втекти від переслідувачів, ким виявиться загадковий пан у капелюсі та чи довідаються про його таємницю батьки – читайте у першій книзі з серії про Вовкулаченя Дольфі нідерландського письменника Паула ван Лоона.
Цікавого та приємного пригодочитання!
середа, 6 липня 2022 р.
вівторок, 5 липня 2022 р.
Неймовірна краса Карпатських водоспадів
Водоспади в Карпатах — це щось неймовірне. Вода б'ється об каскади каміння, а кришталеві краплини виблискують під сонячним промінням. Та ця краса відкривається не кожному. Для того, щоб побачити карпатський водоспад, треба подолати довгий шлях. Деякі з них – неподалік гірських сіл чи містечок. А деякі водоспади ховаються високо в горах. Щоб їх побачити, треба пройти кілометри, і здебільшого вгору. Та важкий похід на вершини себе виправдає. Звідти відкриваються неймовірні панорамні краєвиди – ліси, села – маленькі, як іграшкові. А карпатські водоспади ще й подарують таку бажану прохолоду після виснажливого підйому. В рамках літнього проєкту "Жива душа природи України" запрошуємо на онлайн мандрівку карпатськими водоспадами