Леся Воронина: життя та творчість на книжкових полицях
(до 70-річчя з дня народження дитячої письменниці)
Світ, у якому ти живеш, незвичайний! Озирнись навколо – скрізь, всюди сновигають кумедні чарівні істоти. А чи доводилося тобі потрапляти у дивні, незрозумілі, а то й небезпечні ситуації? Невже ти ніколи й нічого в світі не боявся? А якщо одного чудового ранку ти прокинешся й по-мітиш, що довкола відбуваються фантастичні події?..
Саме в такий світ потрапляєш у творах дитячої письменниці Лесі Ворониної. Її книги відрізняються своєю універсальністю, їх можна читати у будь-якому віці й щоразу відкривати для себе щось нове. Адже в кожній гарній дитячій книжці, за переконанням авторки, мають бути секрети, які дитина схоче розгадати. Ця історія має розкривати читачеві складні стосунки між людьми, має навчити його роби-ти висновки й аналізувати. Книжка повинна викликати бажання дофантазовувати, домислити сюжет, вона розвиває уяву…
Народилась «майбутня фантазерка» 21 березня 1955 року в місті Києві в письменницькій родині. Дуже рано почала складати різні фантастично-гумористично-таємничі історії, а також історії-страшилки, які виконувала як під час тихої години у садочку, так згодом і під час перебування в літніх відпочинкових таборах. У школі зацікавилася українським фольклором, співала в хорі «Гомін», захопилася східними двобоями та йогою (тож не дивно, що її герої в майбутньому частенько мають чорний пояс з карате й володіють внутрішнім спокоєм і силою не гірше, ніж сам Брюс Лі).
За роки навчання Леся встигла попрацювати на різних роботах, але найцікавішою виявилася робота екскурсовода у Музеї народної архітектури та побуту в Пирогові. Але найбільшим захопленням у її житті були мандри автостопом — до Карпат, у Крим, потягом до Польщі. Знайомство з польською культурою, театром, літературою, графікою вразило особливо. Брала інтерв’ю у Станіслава Лема у нього вдома у Кракові, спілкувалася з Тадеушем Ружевичем, дивилася його вистави у вроцлавському Новому театрі. Читала багато самвидавівських книжок. Згодом почала писати сама.
Перший твір Лесі було опубліковано в 1996 році - ним став іронічний детектив "Суперагент 000". Книга мала успіх, була відзначена декількома позитивними рецензіями, і Воронина взялася за продовження - на даний момент в цій серії вийшло вже чотири детективи.
Мало хто знає, що Леся Воронина також є автором понад ста сюжетів для коміксів, які з'являлися на сторінках журналу "Соняшник" під псевдонімом "Гаврила Гава" впродовж тринадцяти років.
На початку 2011 року Леся Воронина очолила щойно створене дитяче видавництво «Прудкий равлик» (головний редактор). Така назва видавництва зовсім невипадкова, оскільки письменниця по-особливому любить равликів і навіть має вдома величезну колекцію слимаків у малюнках, кераміці, склі, дереві…
А ще в пані Лесі є «товаришка» Пані Ґава, яка виконує бажання того, хто потримає її за коси-дреди. На зустрічах із читачами Ґава виконує ще одну важливу місію – підіймає настрій і допомагає запам’ятати прізвище авторки.
Колеги-бібліотекарі з ХОБЮ створили чудовий відеоогляд "Двері у Всесвіт казок та фентезі Лесі Ворониної: пригоди чекають!", присвячений письменниці. Запрошуємо до ближчого знайомства із світом Лесі Воронини!