Світоч землі золочівської
У
кожного народу, як на зоряному небозводі, є постаті різної яскравості і різної величини. Однією з таких постатей в українського народу є Маркіян Шашкевич, наш земляк, якого народила наша галицька земля. Село Підлисся на Золочівщині Львівської області. Під гомін велета-дуба у садибі діда, а далі й батька – священиків зростав він. Мабуть, оті дуби й виколисали в ньому той могутній Маркіянів дух, якому виміру не було.
Руська мати нас родила...
чому ж мова єй не мила?..
Ось такі слова прозвучали з уст Маркіяна Шашкевича у ті далекі часи занепаду, зневіри, збайдужіння, коли в суспільстві використовувалась не рідна українська мова, а інші - польська, німецька, бо мову рідного народу вважали не культурною і, навіть, непристойною.
М. Шашкевич показав приклад використання своєї мови у культурній сфері. Священник Маркіян перший в Галичині звернувся до українців із проповіддю Слова Божого рідною українською мовою із казальниці Собору святого Юра у Львові, щоб пробудити народ, показати його гідність і велич.
Ім'я Маркіяна Шашкевича присвоєно багатьом українським школам і навчальним закладам не лише в Україні, але й за кордоном. Його ім'ям названі вулиці, площі,
встановлені пам'ятники тощо. На Білій горі,біля пам'ятника, який встановлено поблизу села Підлисся, де народився М. Шашкевич, щорічно в першу неділю серпня збирається
народ на урочисте вшанування пам'яті людини духу та віри.
Минули роки, творять культуру
інші покоління. З'являються нові таланти, між ними і геніальні. Але ніколи
нащадки не забудуть тих, хто перший на сторожі рідної культури поставив рідне
слово – українське. В Україні таким будителем свідомості був Маркіян Шашкевич
– Богом посланий чоловік, який побачив майбутність свого народу і покликав до
неї.
Запрошуємо до відеоперегляду сюжету першого казання о.Маркіяна українською мовою у Соборі святого Юра у Львові.
Немає коментарів:
Дописати коментар