Підземна Україна
Продовжуємо знайомитися із підземною Україною. Сьогодні наш шлях стелиться на Тернопільщину до печери Оптимістична.
Оптимістична не потребує особливої презентації — більшість українців ще з уроків географії пам’ятають, що вона є найбільшою у світі гіпсовою печерою. А ще другою за величиною карстовою. Колись вважалось, що її довжина не перевищує 3 км, однак постійні спелеологічні розвідки збільшили цю цифру до 240 км. Існує думка, що й вона не остаточна. Однак навіть цієї протяжності досить, щоб печера посіла місце найдовшої гіпсової у Європі та світі.
Печеру відкрили у 1965 році спелеологи львівського клубу “Циклоп” — клуб й нині опікується Оптимістичною, організовує екскурсії до неї. Вона має 10 окремих районів, у кожного з яких власні особливості. Пролягає на глибині 60-80 метрів. Дно печери переважно сухе, вкрите мілкою глиною, але у заглибленнях зустрічаються невеличкі підземні озера — найбільше має площу 82 м². Температура всередині залишається стабільною впродовж року, не перевищуючи позначку у 11°C.
Не всі райони печери однаково вражають. Перший район — Вхідний, непоказний та сірий. У Далекому районі розташовуються найбільші галереї. А райони Глобусів, Центральний, Новий буквально буяють так званими вторинними утвореннями — кристалами незвичайної форми, кожен з яких неповторний. В районі Глобусів колись обладнали табір, який діє й досі. Оптимістична подекуди доволі небезпечна, тому всередину можна потрапити лише разом з інструктором, маючи спеціальне спорядження.
Немає коментарів:
Дописати коментар