Загальна кількість переглядів сторінки

пʼятниця, 21 лютого 2025 р.

                                                Нас єднає рідна мова
    Кожного року 21 лютого увесь світ відзначає Міжнародний день рідної мови. Це свято досить молоде. Воно було запроваджено у листопаді 1999 року згідно тридцятої сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО з метою захисту мовної й культурної багатоманітності. Історія свята, на жаль, має трагічний початок.
     21 лютого 1952 року у Бангладеш (Східний Пакистан) пакистанська влада жорстоко придушила демонстрацію людей, які виражали свій протест проти урядової заборони на використання в країні своєї рідної — бенгальської, мови. Відтоді кожного року Бангладеш відзначає день полеглих за рідну мову. Саме за пропозицією цієї країни ЮНЕСКО проголосило 21 лютого Міжнародним днем рідної мови. А починаючи з 21 лютого 2000 року, цей день відзначаємо і ми, українці.
                        10 цікавих фактів про українську мову
1. Сучасна українська мова має близько 256 тисяч слів.
2. За лексичним запасом найближчою до української мови є білоруська — 84% спільної лексики. Далі йдуть польська і сербська (70% і 68% відповідно), потім — російська (62%). "До речі, якщо порівнювати фонетику й граматику, то українська має від 22 до 29 спільних рис з білоруською, чеською, словацькою й польською мовами, а з російською тільки 11", — кажуть експерти.
3. В українській мові, на відміну від решти східнослов'янських мов, іменник має 7 відмінків, один з яких — кличний.
4. У 448 році візантійський історик Пріск Панійський під час перебування в таборі гунського володаря Аттіли на території сучасної України, записав слова "мед" і "страва". Це була перша згадка українських слів.
5. Українську мову в різні історичні періоди називали по-різному: про́ста, руська, русинська, козацька тощо. Історично найуживанішою назвою української до середини XIX століття була назва "руська мова".
6. В українській мові найбільша кількість слів починається на літеру "П".
7. Найменш уживаною літерою українського алфавіту є літера "Ф".
8. Українська мова багата на синоніми. Наприклад, слово "горизонт" має 12 синонімів: обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, кругозір, кругогляд, виднокруг, видноколо, виднокрай, небокрай, овид.
9. Назви всіх дитинчат тварин є іменниками середнього роду: теля, котеня, жабеня.
10. Українська мова має велику кількість зменшувальних форм. Навіть слово "вороги" може звучати як "вороженьки".









четвер, 20 лютого 2025 р.

                                                     Ангели Майдану

                                                                                            Небесній сотні, шана й молитви 
                                                                  За чисті душі, що злетіли в небо
                                                                  Їм шлях високий Боже освяти
                                                                  І в мирі Господи прийми до себе.
     Віра, надія та любов – три основні Божі чесноти. Вони мали б бути фундаментом нашого життя, основою світогляду, через яку ми мали б сприймали усе довкола.
     Та чомусь, нажаль, у сучасному світі, часто панують зовсім протилежні настрої душі. Безвір’я, безнадія, ненависть, які ведуть цілі народи до загибелі. На щастя,є ті, які готові показати іншим шлях до світла, правди та істинної свободи.
     «Небесна сотня». Її число, збільшилося до 102 чоловік. Події, які відбувалися на головному Майдані України, з грудня 2013 по лютий 2014 року, явили нам цих героїв.
     Ким були? До чого прагнули ?
     Звичайні люди, мирні громадяни, які вийшли, на Євромайдан, щоб відстояти своє право на мрію. Учителі та студенти, підприємці та журналісти, вчені та академіки, художники та музиканти, громадські діячі та прості робітники. Люди, які жили у різних куточках України. Такі здавалося б різні…
     Але – ні! Вони були схожими між собою. Дуже схожими! Схожими серцями, у яких , на перекір безвір’ю, безнадії та ненависті , що нав’язуються нам духом цього світу, жили віра, надія та любов.
        Віра – у перемогу добра над злом, правди – над неправдою та кривдою.
        Надія – на краще майбутнє для своєї країни, своїх дітей.
        Любов – до України, справжніми синами якої вони були , є, і будуть.
    Повстати проти системи цинічної брехні та фальші є неабияким подвигом. На нього здатні тільки справжні герої. Встати, розправивши плечі і голосно сказати: « Я не згоден!», а не перешіптуватися по закутках, шукаючи винних.
     Саме так вчинили воїни «Небесної сотні». Вони вирішили, що краще вмерти за правду, ніж все життя жити у брехні. Не чекали, поки зміниться “хтось” чи “щось”. Не надіялися на “когось”. Не ховалися за чужими спинами, чи “сотнею оправдань”. Вони почали із себе міняти цей світ із думкою: «Хто, як не я!».
      Згадаємо, як же все відбувалося.





середа, 19 лютого 2025 р.

     Отримувати подарунки завжди приємно. Особливо книги, особливо для дітей.  Такий гарний дарунок отримали юні читачі міської дитячої бібліотеки від ГО "Родинне дерево" ( п.Світлана Наливайко).  Збірник "Як липняне сонце до міха імали, Баі, байкы і оповіданкы Лемків"  займе своє гідне місце  у бібліотечному  фонді  для юних користувачів. 
     Щиро дякуємо ГО "Родинне дерево" та  пані Світлані Наливайко за дарунок!



                      
                                                                                      



неділя, 16 лютого 2025 р.

                                                  В єдності - сила! Єднаймось! 
     16 лютого українці відзначають досить молоде державне свято - День єднання. Його заснував президент Володимир Зеленський 2022-го на тлі попереджень про можливе повномасштабне вторгнення в нашу країну. 
                                 День єднання - історія дати
     Взимку 2022 року розвідки західних союзників попереджали Україну про можливе вторгнення РФ і навіть вказували дату - 16 лютого. Ніхто не хотів вірити в таке жахливе майбутнє - країна продовжувала жити своїм життям і турботами. Водночас народ був схвильований небезпечними перспективами. Для підняття духу та, щоб зменшити психологічний тиск у суспільстві, глава держави встановив нове свято, покликане нагадати, що сила та міць українців саме в єднанні. "Нам кажуть, що 16 лютого стане днем нападу. Ми зробимо його Днем єднання", - сказав тоді президент. Так з'явився День єднання 16 лютого.
    День єднання є молодим святом. Цього року ми святкуємо його лише вчетверте. У нього немає сформованих роками традицій, але в умовах війни воно набуло особливого сенсу - показати усьому світові, що ми сьогодні - як ніколи єдині та попри все будемо відстоювати свою незалежність і своє майбутнє.
     

субота, 15 лютого 2025 р.

                        Незвичайні свята: 15 лютого відзначається День Бегемота 
                                     (інформаційний  дайджест) 
     Всесвітній день бегемота (World Hippo Day), що відзначається 15 лютого, – це особлива подія, присвячена підвищенню обізнаності про величних бегемотів, заохоченню природоохоронних зусиль, спрямованих на захист цих чудових створінь від вимирання. Попри те, що бегемоти є одними з найсильніших тварин у природі, бегемоти відіграють вирішальну роль у своїй екосистемі, однак вони стикаються з численними загрозами через людську діяльність та зміни навколишнього середовища.
     Бегемоти, або звичайні бегемоти (Hippopotamus amphibius), є третіми за величиною наземними ссавцями після слонів і носорогів. Ці напівводні ссавці походять з Африки на південь від Сахари і мешкають переважно в річках, озерах і болотах. Попри свої величезні розміри і, здавалося б, покірну вдачу, бегемоти є одними з найнебезпечніших тварин в Африці, відповідальними за більшу кількість людських смертей на континенті, ніж будь-яка інша велика тварина.
     Бегемоти необхідні для підтримки здорових водних екосистем. Їхні тверді відходи забезпечують річки та озера життєво важливими поживними речовинами, підтримуючи життя і забезпечуючи виживання різних видів риб і популяцій водоростей. Без бегемотів ці екосистеми могли б зіткнутися зі значним дисбалансом, що призвело б до нестачі їжі і вплинуло б на біорізноманіття
     Популяція бегемотів скорочується через втрату середовища існування, браконьєрство, втрату доступу до прісної води, механізоване сільське господарство та урбанізацію. У 2006 році Міжнародний союз охорони природи заніс бегемота до Червоної книги як вразливий вид. За оцінками, в дикій природі залишилося 115 000-130 000 особин.
     Всесвітній день бегемота має на меті привернути увагу до загроз, з якими стикаються бегемоти, і заохотити дії, спрямовані на їх збереження. Заходи з відзначення цього дня включають вивчення бегемотів, їхньої поведінки, середовища існування та природоохоронного статусу; відвідування бегемотів у місцевих зоопарках або заповідниках; перегляд фільмів за участю бегемотів; пожертвування організаціям, що займаються охороною тварин; а також підтримку відповідального туризму.
    Всесвітній день бегемота – це не просто вшанування цих неймовірних тварин, але й заклик до дій для захисту їх та їхніх середовищ існування.

        А чи знали ви, що...
- Бегемоти можуть важити до 3600 кг, що робить їх третіми за величиною наземними ссавцями.
- Вони проводять у воді до 16 годин на добу, щоб зберегти прохолоду і захистити свою шкіру.
- Бегемоти виділяють жирний червонувато-помаранчевий слиз, який діє як природний сонцезахисний та антибактеріальний засіб.
- Попри свої розміри, бегемоти можуть бігати зі швидкістю 19 – 30 миль на годину і затримувати дихання до 5 хвилин.
- Вони тісно пов’язані з китами і дельфінами, оскільки розійшлися від спільного предка мільйони років тому.
- У бегемотів зуби міцніші, ніж у будь-якої іншої живої істоти на Землі;
- Незважаючи на те, що більшу частину життя бегемоти проводять у воді, вони харчуються тільки тією рослинністю, що росте на суші, а водні рослини вони не їдять;
- Новонароджене дитинча бегемота важить у середньому близько 50 кг;
- У шлунку дорослого бегемота може бути одночасно до 200 кг їжі, що перетравлюється;
- Шкіра цих тварин досягає 3,5-4 см завтовшки.



четвер, 13 лютого 2025 р.

      14 лютого - Міжнародний день дарування книг. Це свято об‘єднує усіх справжніх книголюбів та книгогризів, які не уявляють свого життя без читання, а також тих, хто прищеплює дітям любов до читання.
      Тож запрошуємо всіх приєднатися до доброї справи та взяти участь в акції «Подаруй бібліотеці книгу», яка приурочена до Міжнародного дня дарування книг та проходитиме в міській дитячій бібліотеці впродовж всього лютого. Приєднуйтесь до акції! Не залишайтесь байдужими! Давайте надамо книгам з домашніх бібліотек нове життя - радість спілкування з новими юними читайликами!
     Добро творити легко!


понеділок, 10 лютого 2025 р.

                                                  10 лютого - День парасольки
                                       (інформаційний дайджест)
     Історія появи парасольки невідома, але залишилися гарні легенди. 
     У китайській говориться, що багато століть тому один китаєць, який дуже любив свою дружину, придумав для неї дах, щоб вона могла гуляти в будь-яку погоду.
     Індійська історія розповідає про дівчину Зите. Вони була дуже добра, і вміла гарно готувати. Але від довгої роботи на сонці її обличчя почервоніло і набрякло. І тоді один із священних богів вирішив видати дівчину заміж. Для цього він подарував їй навіс над головою з персональною ручкою. Більше сонце не обпікало Зите, і всі побачили, яка ж вона красуня.
     Перші парасольки важили більше 2 кілограмів, а довжина їх ручки була близько півтора метра. Простим людям користуватися парасолькою заборонялося, адже парасолька вважався символом влади і багатства. Тростина і спиці виготовляли з бамбука, а полотнище з просоченого спеціальним складом щільного паперу або пальмового листя і пір’я птахів. Часто носив парасольку не сам господар, а його спеціальний слуга.          Парасольки прикрашали діамантами і золотом, на них робили кілька куполів. Чим більше був парасолька – тим важливішим був його власник. Король Бірми мав парасольку з 24 куполів! І використовувалися парасольки в основному в жарких країнах: Єгипті, Індії, Китаї.
     Тільки в 17 столітті парасолька з'явилася у європейських модниць. В ті часи загар був ознакою бідності, у моді була біла шкіра, тому дівчина завжди мала при собі парасольку, щоб сховатися від сонячних променів.
     Вважається, що першим придумав використовувати парасольку для захисту від дощу англієць Ханвей в 18 столітті. Він узяв звичайну жіночу парасольку від сонця, замінив на ньому тканину на більш щільну і темну і став гуляти в дощ лондонськими вулицями. Прогулянки супроводжував свист і регіт натовпу, адже вважалося, що парасолька призначена тільки для жінок і тільки як захист від сонця. Але сміялися недовго, скоро всі зрозуміли, що таке пристосування справжній порятунок від дощу.
     Сто років тому був розроблений незвичайний варіант перетворення парасольки в ручний громовідвід. Він міг захистити свого власника від удару блискавки. Для цього зверху встановлювали довгий металевий стрижень, який з’єднувався з землею дротом. Господар парасольки, сховавшись під шовковим шатром, міцно тримав в руках дерев’яну ручку — ізолятор. А в США в середині минулого століття жіночу парасольку пропонувалося використовувати і як засіб захисту від нападів на вулиці. Парасольки після простого натиску на ручку, випускали хмара сльозогінного газу в бік лиходія і одночасно включали сирену.
     Сучасна парасолька вміє захищати не тільки від дощу, але і передбачати погоду.В ручку парасольки-барометра вбудований датчик – він реагує на сигнали про наближення опадів, і ручка починає світитися.
 


   




субота, 8 лютого 2025 р.

                                            8 лютого - День повітряних зміїв 
                                    (інформаційний дайджест)
     Повітряні змії — це не просто дитяча забава, а давня традиція, яка сягає корінням у китайську культуру і історію. Вони принесли радість людям ще в 5 столітті, коли вперше з'явилися в Китаї. Ці дивовижні створіння, які злітають у небо, викликають почуття захоплення та гордості у кожного, хто має можливість їх запускати. 
     Цікаві факти про повітряних зміїв:
  • У Китаї повітряні змії не лише були частиною розваг, але й важливим інструментом для військових цілей. Наприклад, ще в 200 році до н.е. генерал Хань Сінь використовував зміїв для визначення відстані, на яку його армія повинна була копати тунелі для обміну ударами з ворогом.
  • Відомо, що один з найбільших повітряних зміїв у світі, що важив понад 200 кг, був створений у Японії. Цей гігантський змій, довжиною понад 80 метрів, став центром уваги на фестивалі зміїв у префектурі Хірошіма.
  • Інтерес до повітряних зміїв не зменшується і в наш час. У США, наприклад, існує великий фестиваль повітряних зміїв у Резерфорді, Нью-Джерсі, який щороку приваблює тисячі відвідувачів. Найбільші змії на цьому заході можуть досягати розміру 60 м у довжину!

Повітряні змії у різних культурах:

  • У Кореї, наприклад, є традиція запускати зміїв під час святкування Нового року, що символізує очищення від злих духів і початок нового циклу життя.
  • В Індії повітряні змії мають особливе значення на святі Макка, де їх використовують для святкування подолання темряви і приходу світла.

Вражаючи своєю історією та розмаїттям використання, повітряні змії продовжують бути символом свободи, творчості та єднання з природою. Вони допомагають нам зрозуміти, як важливо знаходити час для відпочинку, насолоджуватися моментом і відчувати гармонію з навколишнім світом.



пʼятниця, 7 лютого 2025 р.

                                  7 лютого - день балету!
                                   (інформаційний дайджест)
Балет - це давня форма класичного танцю з багатою історією. Краса балету воістину захоплює - дивовижна витонченість та елегантність, які виглядають абсолютно легко і без болісних зусиль.
Він виник в Італії в 15 столітті, але жінкам тоді не дозволялося танцювати на публіці. Це тривало до 1681 року. Артисти балету спочатку носили маски, а перші балети були змішані з оперою.
Зараз один балетний танець може триває в середньому чотири години.
Відомо, що більшість балерин зношують 2-3 пар пуантів (жіночі балетні туфлі) в тиждень. Танцюрист чоловічої статі зношує більше 4000 пар колготок за своє життя.
Артисти балету використовують величезну кількість енергії під час повного виступу. Коли танцюрист ловить танцівницю, він сумарно використовує силу, необхідну для підйому деяких більших об'єктів. Під час вистав він піднімає більш ніж 1-2 тонни балерин. 
Прима-балерина в змозі виконати 32 поворота фуете поспіль в одному місці, а в деяких випадках і більше 100! 
 Запрошуємо познайомитися з історією зародження балету та цікавими фактами про це мистецтво танцю з відео від TV Рожеві Окуляри.


середа, 5 лютого 2025 р.

5 лютого в Україні та світі – Всесвітній день читання вголос
У першу середу лютого світова спільнота книголюбів відзначає Всесвітній день читання вголос. Це свято зініціював у 2010 році Міжнародний освітній проєкт «LitWorld».
Ця подія має за мету заохочення людства, а найбільше – молодого покоління, до читання книг. Крім того, свято надихає до спілкування та обговорення прочитаного з родиною та друзями.
Наукові дослідження доводять, що навіть простий ритуал читання казки на ніч дасть дитині змогу стати значно розумнішою, добрішою та кмітливішою. Адже рівень читання очима в дитини часто відстає від рівня розуміння тексту на слух.
Читання вголос допомагає дитині отримати емоційний досвід, з яким у реальному житті стикатися не обов’язково. Уміння зрозуміти точку зору іншого, його мотиви – це допомагає дитині психологічно розвиватися, поки їй читають.
Вчені з Кембриджа, наприклад, з’ясували, що художня література – це засіб, який допомагає молоді "прокачувати таємний м’яз" – вміння співчувати та розуміти інших, а голландські вчені вважають, що любителі чарівних світів більш чуйні та терпимі до інших.
Тож сьогодні запрошуємо послухати голосне читання казки Олександра Зімби "Підводні пригоди" із серії "Пригоди Бровка та Мурчика". А читає казку сам автор - львівський дитячий письменник, спортсмен, засновник "Майстерні казок Олександра Зімби", справжній друг юних читачів та бібліотек Олександр Зімба.
Детальніше за посиланнями:
https://www.facebook.com/profile.php?id=100015209401226
https://www.facebook.com/profile.php?id=100064366012466