Загальна кількість переглядів сторінки

вівторок, 29 січня 2013 р.

Про роботу Золочівської районної бібліотеки для дітей у 2012 році

                         

     Бібліотеки -  це ті заклади, до яких треба приходити з духовним трепетом, всіляко їх підтримувати, леліяти, як мати дитину. Адже бажаючі можуть почерпнути тут найрізноманітнішу інформацію, поглибити та збагатити  свої знання. Бібліотека завжди була збирачем, хранителем і дослідником творів друку – вічних пам’яток писемності, а бібліотекарі – вірними зберігачами і популяризаторами духовного надбання поколінь.
     Відомий вчений-бібліотекознавець  М. Рубакін  говорив: «Гарна бібліотека є книжковим відображенням Всесвіту». Тож слід пам’ятати, що відкриваючи перед дитиною двері бібліотеки ми ніби даруємо їй Всесвіт.
     Але відкрити двері мало. Треба наполегливо працювати, щоб за допомогою книги сприяти духовному зростанню дитини, формувати у неї почуття патріотизму, готувати дітей до їхнього входження  у сучасний світ, впливати  на розумові здібності підростаючого покоління.
     Від того, чи читають наші діти, що і як читають, залежить їхній сьогоднішній успіх і майбутня доля. Читацькі вміння починають і повною мірою завершують формувати в учнів навички навчання та засвоєння інформації, без яких неможливо  досягти успіху  ані в школі, ані в житті.  Книга для сучасної дитини має стати не лише джерелом знань, способом проведення дозвілля, а й інструментом самовдосконалення, духовного та розумового зростання.
     Весь 2012 рік районна дитяча бібліотека працювала, надаючи перевагу краєзнавчій роботі.

Видозмінювалася та поповнялася  новими  матеріалами постійнодіюча книжково-ілюстративна виставка «Стоїть наш Золочів в віках»,  на якій зібрано літературу краєзнавчого характеру про наше місто та район, письменників-земляків та їх твори, папки тематично-краєзнавчого характеру. З масових заходів для користувачів бібліотеки було проведено цикл краєзнавчих мандрівок "Львівщина - душа і серце України".


    Традиційно в листопаді бібліотекою було проведено ряд заходів, присвячених відзначенню 201 річниці з дня народження нашого земляка М.Шашкевича. Було оформлено відкритий перегляд літератури  «Дайте руки, юні други»,  проведено літературну годину «Ти не неволі син».

     2012 рік було визнано Роком культури та відродження музеїв,
Роком спорту та здорового способу життя, Міжнародним роком стійкої енергетики для всіх, Міжнародним роком кооперативів. Для відзначення усіх тих подій в дитячій бібліотеці оформлено книжково-ілюстративну виставку-ювілей «Події. Факти. Імена», на якій експонувалися друковані матеріали та документи, присвячені даним подіям. 
                                      
     Протягом 2012 року структура бібліотеки для дітей не зазнала змін: молодший відділ для дошкільників та учнів 1-4 класів та старший відділ для учнів 5-9 класів. Штат працівників дитячої бібліотеки налічує 5 чолочік, з них один працівник з вищою фаховою освітою та 4 працівники з базовою вищою фаховою освітою.

     2012 рік був активним у створенні позитивного іміджу дитячої бібліотеки, чому сприяли, безпосередньо, Всеукраїнський тиждень дитячого читання, Тиждень бібліотеки, свято дитячої галицької книги, що проходило в жовтні місяці. Не можна не зазначити  і про акцію «Подаруй бібліотеці книжку», яка проходить щорічно, та про акцію «Тиждень повернутих книг», що надає можливість зменшити заборгованість користувачами бібліотечних книг.
Окремо хочеться зазначити про загальнообласний день читання, який щорічно проходить в рамках Всеукраїнського тижня дитячого читання і традиційно проводиться 20 березня. Цьогорічний день читання був присвячений творчості В.Симоненка і діти мали можливість послухати в голосному читанні казку "Цар Плаксій і Лоскотон".
          В бібліотеці оформлено інформаційну зону, де на стенді «Візитка» користувачі мають змогу ознайомитися із статистичними даними роботи бібліотеки, складом та структурою бібліотечного фонду, розпорядком роботи, структурою бібліотеки.
     Важливим елементом бібліотечної роботи є популяризація бібліотечного фонду, який широко представлений на книжкових виставках, тематичних стелажах, відкритих експозиціях літератури, які завжди актуальні за змістом, різноманітні за тематикою та видами й цікаво оформлені.
     Бібліотекарі дитячої бібліотеки велику увагу приділяють духовному та патріотичному становленню особистості, її культурі. Вони знайомлять дітей з духовними надбаннями нашого народу, прищеплюють любов до рідної культури, мови, національних традицій.
     Форми, методи і прийоми роботи по вихованню духовної культури у дітей  надзвичайно різноманітні. Бібліотека  плідно працює з педагогічними  колективами шкіл, особливо з вчителями української мови і літератури, істориками, використовуються різні форми роботи: книжкові виставки, бесіди, огляди, історичні екскурси, години державності, години пам’яті, свята: «Від роду до народу слався, Україно» (5-9 кл.), «Чотири роки жили ми війною» (2-4 кл.), «Героїчне життя не кануло в небуття» (УПА) (7-9 кл.), «Нам не забути славу Крутів» (7-9 кл.), «У мові вся доля народу» (5-7 кл.),  «Наш стяг у золоті й блакиті» (5-9 кл.), «Неопалима купина людської пам’яті» (Голодомор) (9 кл.), «Безцінна спадщина мого народу» (до дня рідної мови) (2-4 кл.), «Музичний код України» (5-7 кл.) та інші.                    

 Окремо хочеться зазначити про святкування Дня Прапора всіма жителями нашого міста. Звітного року наше місто брало участь у встановленні рекорду України на наймасовіше виконання державного гімну, усіх трьох куплетів, з синьо-жовтою атрибутикою в руках. Працівники бібліотеки разом з нашими користувачами також брали участь в даному заході.  Рекорд було встановлено, про що свідчить запис в Книзі рекордів України.
     До відзначення 21-ї річниці Незалежності України для користувачів  бібліотеки було оформлено книжково-ілюстративну виставку літератури «Моя країна – незалежна Україна», продовжувала поповнюватись  новими матеріалами тематична папка «Україна.Держава.Незалежність», проводилась година державності «Україна: від подиху століть до сьогодення». Щоб надати більш святкового настрою урочистій академії, присвяченій дню Незалежності України, бібліотекарями районних бібліотек у фойє
 
               
Народного дому було розгорнуто великий, 20-метровий рушник, який вишивали всі працівники ЦБС.
     Значне місце в роботі бібліотеки займає правове виховання користувачів. Основним завданням право виховної роботи з підростаючим поколінням є формування шанобливого ставлення до закону, порядку, нетерпимості до порушень законності та правопорядку, викорінення шкідливих звичок серед дітей, ознайомлення дітей та підлітків з Конвенцією ООН про права дітей та підлітків.
Було проведено години правознавства «Я – громадянин України» (6 кл.), «Наші права – щасливе дитинство» (6-7 кл.), «Права людини – історія та сучасність» (8-9 кл.), «Конвенція ООН про права дитини» (на фото) (6 кл.), організовано тематичну виставку-пораду «Закон на сторожі дитинства».
     Людство живе у третьому тисячолітті, яке вимагає від нас нових підходів до виховання молодого покоління. У нових соціально-економічних умовах бібліотекарі відповідальні за те, щоб діти йшли в ногу з часом, щоб у них поєднувалася справжня духовність, національна свідомість з високим інтелектуальним потенціалом. Сьогодні роль духовного виховання і навчання розглядається як складова національного виховання. Адже духовність породжує шляхетність, допомагає кожній людині стати людиною, а нації – нацією. Вона здатна запалити душу дитини любов’ю до добра і правди.
     На відзначення християнських свят в дитячій бібліотеці організовувались  тематичні виставки-вернісажі «Калейдоскоп зимових свят», «Великоднє диво», «Святий Миколай на землю сходить».  

                                      Проводились години духовності «Заграли святкові дзвони» (Великдень), «По дорозі йде дідусь з купою дарунків»,"Вифлеємська зірка сяє - весь світ благословляє"; години доброти "Милосердя і доброта - найбільші людські цінності", "Твори добро, бо ти людина" та інші.
   Належним чином працівниками бібліотеки велась популяризація літератури природничо-екологічного напрямку. В бібліотеці оформлялись тематичні виставки-вернісажі, заклики, застороги "Чарівна весна квітами" (2кл.), "Золота казка осені" (4 кл.), "Плете зима мереживо сніжинок"(4-6 кл.). З масових форм було проведено години екології, години пам'яті, інформаційні години "Ми всі господарі природи" (7-9 кл.), "Крилаті мешканці полів" (5-6 кл.), "Кольоровими сторінками Червоної книги" (3-4 кл.), "Довкілля та здоров'я людини" (8-9 кл.), "Курити, чи бути здоровим" (8-9 кл.), "Відчули ми тепло зорі Полин" (7-9 кл.) та інші.

Приділялась увага популяризації технічної та економічної літератури, на допомогу профорієнтації дітей.  В бібліотеці оформлено вернісаж дитячих малюнків та робіт, проводились години профорієнтації, години цікавих повідомлень «У світі професій» (5-6 кл.), «Від пірамід до хмарочосів» (8-9 кл.), «Шлях до успіху» (8 кл.),  «Вклонімось хлібу – він святий) (4-5 кл.).
     Велика увага в бібліотеці приділяється  популяризації  кращих надбань української художньої літератури та літератури для дітей. До уваги користувачів були запропоновані книжкові виставки літератури «Книжковий водограй» (5-9 кл.), «У барву слово перелите»(3-4 кл.), «Ми всі вийшли з дитинства» (4-5 кл.) та ін. З масової роботи було проведено літературні години, обговорення книг, літературні вікторини, читацькі конференції «Світ літератури» (7-9 кл.), «Українські письменники» (8-9 кл.), «Корифей українського гумору» (П.Глазовий) (5-7 кл.), «Тільки тим дана перемога, хто й у болі сміятися міг» (О.Ольжич) (8-9 кл.), «Народний мудрець Г.Сковорода» (6-7 кл.), «Народний байкар» (Л.Глібов) (3-4 кл.), «За Україну треба не тільки вмирати, але й жити» (Б.Лепкий);  А.Чайковського «За сестрою» (7 кл.), Л.Глібова «Байки» (3 кл.), Є.Гребінки «Школяр Денис» (4 кл.) та інші.
     Окремо необхідно зазначити про роботу бібліотеки з сучасною дитячою книжкою. На протязі року в бібліотеці було оформлено книжкову виставку-презентацію дитячих книг серії «Сучасна дитяча проза», які побачили світ у видавництві «Грані-Т» «Ми всі вийшли з дитинства». Виставка користувалася великою популярністю у наших юних читачів. 
     Для учнів 4-5 класів було проведено читацьку конференцію, присвячену кращим творам сучасної дитячої прози, яка відбулася в читальному залі бібліотеки та проведено семінар для бібліотекарів ЦБС «Нові ідеї, нові можливості бібліотек в популяризації дитячої книги».








В читальному залі бібліотеки зібрано фонд літератури по шкільній програмі «Література із шкільного портфеля», оформлено виставку-відповідь довідково-інформаційної, енциклопедичної літератури «Із скарбнички ерудита», передплачується значний репертуар періодичних видань.

         

     Поряд з популяризацією художньої літератури важливе місце в роботі бібліотеки займає дозвілля юних читачів. Організація дозвілля користувачів здійснюється в різних в різних аспектах. Було проведено свято «У світі усе починається з мами» (2 кл.), години цікавих повідомлень «Таємниця годинникової стрілки» (5-6 кл.), «Муза мандрівок кличе» (2-4 кл.), диспут «Комп’ютер чи книга?» (5-6 кл.).
     Казки – улюблене читання дітей, бо вони допомагають навчити маленьку дитину розпізнавати добро і зло, дбайливо ставитися до природи, поважати старших, бути вірними друзями братів наших менших. Великою популярністю користуються у дітей різні масові заходи з використанням казок: бібліотечна інформіна «Казковий витвір давнини», мандрівка «Мандруємо світом казки», вікторина «Вгадай казкового героя».
     Протягом травня-червня дитяча бібліотека тісно співпрацювала з оздоровчими  таборами шкіл міста. Для дітей, які відпочивали у таборах було проведено багато цікавих масових заходів.
     При бібліотеці працює клуб «Книголюб», який об’єднує дітей середнього та молодшого шкільного віку. Учасників клубу поєднує любов до книги, радість спілкування один з одним, захоплення від прочитаних книг.
     Формування інформаційної культури здійснюється в процесі бібліотечно-бібліографічних занять, які проводяться бібліотекою: дні інформації, дні бібліографічних знань, дні нової книги: «Бібліотека – територія дитячого читання», «Від книги – до світла, до знань, до життя», «Ніщо так не об’єднує націю, як культура», «Книжковий водограй». Проводився семінар для бібліотечних працівників району на тему «Публічна бібліотека – інформаційний центр населення».
    Один з можливих шляхів залучення учнів до активного використання інформації –  це організація бібліотечних уроків, цикл занять по читацькій культурі «Мандруємо світом книги».
Кожен урок проводиться в формі подорожі-вікторини в світ історії книги.

На протязі всього звітного року читачам видано 270 довідок. Швидко віднайти необхідні відомості з різних галузей знань читачам допомагають довідкові, енциклопедичні, інформаційні видання, а також наявність у бібліотеці комп’ютера та підключення до мережі Інтернет. У 2012 році дитяча бібліотека створила свій блог, на якому висвітлюється інформація про роботу бібліотеки та проведення масових заходів. 
   Колектив бібліотеки дбає, щоб дітям в бібліотеці було затишно, спокійно, цікаво. Традиції, творчий пошук, досвід спілкування з різними категоріями читачів – від малюків до їх батьків, від учнів до вчителів – забезпечує бібліотеці визнання.
     Незважаючи на скрутне становище сьогодення, бібліотекарі нашої бібліотеки вірять, що саме у бібліотеці, куди діти приходять не з примусу, а за інтересами, народжується незвичайна атмосфера добра, творчості, фантазії, спілкування та дружби.

Немає коментарів:

Дописати коментар