Загальна кількість переглядів сторінки

четвер, 24 жовтня 2024 р.

                                                Дзвени струмочком, рідна мово!

     Щороку восени відзначають День української писемності та мови - у пам'ять про святого Нестора Літописця. Свято нагадує про давність української мови, яка є єдиною державною, про історію її абетки, розповідає про розвиток української писемності, та й загалом популяризує українську мову в Україні та за кордоном. 
     З цієї нагоди бібліотекарі міської дитячої бібліотеки Н.П.Кобзар та Л.Я.Гнип  завітали до учнів 4-А класу ЗЗСО І-ІІІ ст. №2 (класний керівник        Л.І. Свідерська)  на літературну світлицю "Дзвени струмочком рідна мово!"
     Діти дізналися багато цікавих фактів про українську мову, захоплено послухали оповідання всі слова у якому починаються на одну літеру,  активно всі разом склали вірша про рідну мову, зацікавлено та вдумливо послухали казку "Як народ втратив свою мову".  А ще учні вивчили та майстерно продекламували вірші про рідну мову.
     Щиро дякуємо Л.І.Свідерській за активну співпрацю.
 


























понеділок, 21 жовтня 2024 р.

                                                          З любов'ю до дітей 
     21 жовтня свій 70-літній ювілей відзначатиме Зірка Мензатюк - сучасна українська письменниця, талановитий журналіст і володарка низки престижних літературних премій. Перш за все автор прославилася завдяки яскравим і захоплюючим дитячим книгам, наповненим веселими пригодами, чарівними персонажами і істинно українськими мотивами. В цілому творчість Зірки Мензатюк має яскраво виражений національний мотив. Автор відноситься до тих сучасних письменників, які в своїх творах активно розвивають рідну мову і культуру. 
    Вищу освіта майбутня письменниця отримала на факультеті журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка, що визначило рід її діяльності на десятиліття вперед. Спочатку вона працювала кореспондентом в районній газеті, потім - в республіканській, а також вела рубрики оповідань і віршів у ряді дитячих журналів.
     Крім цього, Зірка Мензатюк виступала в якості ведучої освітньої передачі для школярів на українському радіо, є чинним членом Національної спілки письменників України, а також продовжує активно друкуватися в газетах і журналах. Її твори користуються великою популярністю серед дітей та їхніх батьків.
     Перші твори письменниці стали з'являтися в українських журналах ще в шкільні роки автора, але перша повноцінна книга була видана тільки в 1990 році - нею виявся твір «Тисяча парасольок». Слідом за цим на прилавках магазинів з'явилися книги «Мільйон мільонів сестричок», «Київські казки», «Як до жабок говорити», «Макове князювання». Все це яскраві і добрі казки для самих маленьких читачів. Крім того, твори Зірки Мензатюк видавалися за кордоном, зокрема, в США і Словаччині.
    Творчість Зірки Мензатюк відзначена низкою нагород, титулів та літературних премій. Серед них:
2002 р – лауреатка Міжнародного літературного конкурсу в США;
2005 р. – літературна премія імені Наталі Забіли;
2006 р. – книжка «Казочки-куцохвостики» здобула титул «Книжка року 2006» у номінації        «Дитяче свято»;
2006 р. – третя премія Міжнародної київської виставки-ярмарку «Книжковий світ» у номінації «Найкраща дитяча книга».
2007 р. – лауреат премії імені Лесі Українки за літературно-мистецькі твори для дітей та юнацтва;
2014 р. – друге місце у номінації «Підліткова та юнацька література» в XVI Всеукраїнському рейтинзі «Книжка року»;
2017 р. – претендентка від України на здобуття Меморіальної премії імені Астрід Ліндгрен. 


                                                        Всесвітній день яблук
     21 жовтня любителі яблук у всьому світі відзначають ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ЯБЛУК.
Яблуня – найпопулярніше фруктове дерево, тому і заслуговує на таке свято. Восени багатий врожай яблук символізує достаток та благополуччя української родини. Пропонуємо до вашої уваги цікавинки про цей смачнючий та корисний фрукт. 



четвер, 17 жовтня 2024 р.

      Сьогодні до міської дитячої бібліотеки навідалися неочікувані  гості. До нас завітали учні 1-2 та 3-4 класів Струтинської ЗЗСО І-ІІ ст. разом із класними керівниками Сич Л.М., Колюбінською Н.З., Бабій І.П., Бойко Г.Я. Діти приїхали до Золочева на  екскурсії та не змогли  не навідатися до дитячої бібліотеки, за що ми їм дуже вдячні. 
     Бібліотекар Л.Я.Гнип провела для дітей  бібліомандрівки  "Цікавий світ бібліотеки" під час яких розповіла про відділи бібліотеки,  познайомила із книжковим фондом, правилами поводження з книгами,  запросила до  участі у казковій вікторині. А ще діти переглянули цікавий мультик про бібліотеку та активно, весело, завзято взяли участь у руханці від пса Патрона.









 













середа, 16 жовтня 2024 р.

                                            16 жовтня - Всесвітній день хліба

      Всесвітній день хліба (World Bread Day) відзначається щорічно 16 жовтня. Свято було засновано у 2006 році з ініціативи Міжнародного союзу пекарів і пекарів-кондитерів. Вибір дати обумовлений тим, що 16 жовтня 1945 року було створено Продовольчу й сільськогосподарську організацію ООН, яка займалася вирішенням проблем у розвитку сільського господарства і його виробництва.

                              


                                      Цікаві факти про хліб

                             

     Хліб – один з небагатьох продуктів, який вживають щодня у всьому світі. Ми ставимося до хліба, як до чогось звичайного і навіть буденного. Втім недарма є приказка «Хліб – усьому голова». Цікаві факти про цей продукт – далі в матеріалі.
1. Стародавні римляни дуже цінували хліб і людей, які його готують. Саме тому раби, які вміли випікати хліб, коштували, як вправні гладіатори. Хліб був настільки важливий для єгиптян, що його використовували як готівку, а Стародавні греки вміли випікати понад 80 видів хліба, ще 2500 року до н.е.

2. Люди вживають у їжу пшеницю вже понад десять тисяч років. Колись розтерті зерна пшениці змішували з водою і отриману суміш тонким шаром випікали на камінні, так готували перші хлібні коржі. Це тривало доти, поки в тісто не потрапили дріжджі. Саме за допомогою дріжджів тісто піднімається і стає пухким, а після випікання отримуємо звичний нам хліб.

3. На островах Океанії важливе джерело їжі – хлібне дерево. З сушеної м’якоті плодів хлібного дерева роблять тісто та випікають своєрідні млинці.

4. З одного зернятка отримуємо приблизно 20 міліграмів борошна, для випікання одного буханця потрібно борошна з приблизно 10 тисяч зернят.

5. Загальний об’єм води, яку використовують для вирощення пшениці та виготовлення однієї хлібини, – понад 1600 літрів.

6. За різними підрахунками, люди у світі з’їдають понад 9 мільйонів хлібин щодня.

7. Англійські вчені підрахували, що у Великобританії понад 60% борошна використовують для приготування хліба, а 32% хліба викидають.

8. Усі знають про корисні властивості житнього хліба, проте мало кому відомо, що довго жито, яке росло на полях ячменю і пшениці, вважали бур’яном.

9. Сім’я з чотирьох осіб може прожити 10 років за рахунок хліба, отриманого на одному акрі (0,4 га) пшениці.

10. Якщо їсти бутерброд на сніданок, обід і вечерю, вам знадобиться понад два місяці, щоб з’їсти кількість хліба, виробленого з 10 кг зерна.

11. Сучасний комбайн за 5 секунд збирає кількість пшениці, достатню для випікання понад 35 хлібин.

12. Білий хліб з очищеного борошна містить значно менше білків, клітковини, вітамінів та мінералів, ніж хліб з цільних зерен. Хліб з цілісних злаків багатий на антиоксиданти і знижує ризик виникнення серцево-судинних захворювань, ожиріння та діабету.

                                          Вислови про хліб

                              

    В наш час деякі народні традиції, пов’язані з випіканням хліба, забуті, але любов до хліба супроводжуватиме людей завжди.

Існує безліч висловів та приказок про хліб:

Багато снігу — багато хліба.

Без солі, без хліба—немає обіда.

Без хліба —не обід; без капусти — не борщ.

Весна днем красна, а на хліб пісна.

Глибше орати — більше хліба мати.

Давайте, що попало, як не хліб, то сало.

Де оре сошка, там хліба трошки.

Держи хліб на обід, а слово на одвіт.

Дурне й сало без хліба!

Житній хліб —пирогів дід.

Зима без снігу — літо без хліба.

На чорній землі білий хліб родить.

Не буде хліба, не буде й обіда.



пʼятниця, 11 жовтня 2024 р.

      10 жовтня  в інтерактивній кімнаті міської дитячої бібліотеки  було дуже серйозно, вдумливо, повчально та водночас цікаво та пізнавально. До нас на презентацію-знайомство з книжкою "Тут ти в безпеці. Політика захисту дітей та молоді. СОС Дитячі Містечка Україна"  завітали учні  6-А класу ЗЗСО І-ІІІ ст.№3 разом із соціальним педагогом Н.С.Борик. А провели презентацію фахівці СОС "Дитячі містечка Львів" - соціальний педагог Анастасія та фахівець по роботі з сім'ями Марина. 
     В ході заходу учні мали змогу дізнатися про основні види насильства та протидію їм, адреси, телефони, QR-коди та сторінки в соцмережах куди можна звернутися при потребі. А також прийняти участь в різноманітних  головоломках, завданнях, кросвордах.
     Щиро дякуємо адміністрації ЗЗСО І-ІІІ ст. №3, соціальному педагогу Н.С.Борик за активну співпрацю.