Загальна кількість переглядів сторінки

четвер, 21 березня 2019 р.

                             Іван Мазепа: життя й пориви великого гетьмана
     У кожного народу є свої історичні постаті першої величини,  яких  не в змозі прикрити пил віків, як і не можуть зламати їх кайдани можновладців чи оббрехати діячі псевдонауки. До таких велетнів української національної культури, політичної думки і дії, безперечно, належить Іван Мазепа. Цілком слушно свого часу сказав Максим Рильський: «Хто не шанує видатних людей свого народу, той сам не гідний пошани». Російська дорадянська історіографія на загал називала І.Мазепу зрадником, маючи на увазі зраду «царя и отечества». Радянська – зрадником, ворогом українського народу.
    Відомо за що: за те, що 1708 року в ході російсько-шведської війни  гетьман перейшов на бік шведського короля Карла ХП. З правового і політичного погляду це не зрада, та ще й своєму рідному народові. Мазепа не перебував у васальній залежності від російського царя Петра І. Він був володарем Лівобережної України, відносини якої з Росією регулювалися військово-політичною угодою, укладеною Б.Хмельницьким 1654 року.
     Російська сторона систематично порушувала цю угоду і щоразу обрізувала права України. Тому в критичному 1708 році гетьман Іван Мазепа діяв так, як вважав за краще не для російського царя і Росії, а для інтересів України. Він зрадив не український народ, а його ворога і душителя – царя Петра І. Отже, 311 років тому саме гетьман Іван  Мазепа започаткував ряд борців за самостійність України.
    Цього року виповнюється 380 років з дня народження гетьмана І.Мазепи. З цієї нагоди бібліотекарі районної бібліотеки для дітей Н.П.Кобзар, С.В.Чіпак, І.А.Городиловська завітали з історичною мандрівкою "Іван Мазепа: життя і пориви великого гетьмана" до учнів 8-А класу ЗОШ І-Ш ст. №1 (вчитель історії В.А.Сивак). Присутні познайомилися із життєвим та політичним шляхом І.Мазепи, переглянули тематичну виставку-дос'є "Сторінки історії: Іван Мазепа" та на закінчення зустрічі заспівали гімн України.
     Щиро дякуємо вчителю історії ЗОШ І-Ш ст. №1  В.А.Сиваку за співпрацю.








Немає коментарів:

Дописати коментар