Загальна кількість переглядів сторінки

неділя, 28 березня 2021 р.

                        Дочка смерекового краю
     Марійка Підгірянка — псевдонім Марії Омелянівни Ленерт-Домбровської, української поетеси, яка народилася 29 березня 1881р. в с. Білі Ослави на Івано-Франківщині в родині лісничого. В 1900р. закінчила вчительську семінарію, потім працювала у школі.
     Друкувати вірші Марійка Підгірянка почала з 1904р. в періодичних виданнях. Перша збірка поезій „Відгуки душі” вийшла 1908р. Більшість творів поетеса написала для дітей і про дітей. Основні мотиви віршів М. Підгірянки до 1939р. — мрії про краще майбутнє народу, оспівування краси рідного краю, природи Карпат. Авторка щедро використовує фольклорні мотиви, її вірші ніжні і легкі, часто нагадують українські народні пісні.
     Марійка була закохана в природу. Натхнена чарівною природою Карпат, цією закутаною у ліси частинкою української землі, вона ніколи не перестане оспіву­вати її. У 1903 році газета „Діло” надрукувала вірш „Ой, не нам в кайданах ходити”, підписаний „Марійка Підгірянка”. Хто тоді міг подумати, що впродовж десятків років це ім'я не сходитиме із сторінок газет, журналів, антологій, читанок, букварів, календарів, які друкувалися у Львові, Коломиї, Харкові, Ужгороді, Тячеві, Чернівцях, Вінниці, Пряшеві, Празі, Кракові, Варшаві, Відні, Софії, у Канаді та США. 
     Померла М.Підгірянка 20 травня 1963 року у містечку Рудно біля Львова, похована у Львові на Личаківському  кладовищі.
За роки незалежності побачили світ у видавництвах Києва, Ужгорода, Коломиї, Івано-Франківська книжки «Розповім вам казку, байку», «Гарний Мурко мій маленький», «Безкінечні казочки», «Зіллюся з серцем народу», «Краю мій, рідний», «Учись, маленький», «Три віночки», «Мелодії дитинства», «Мати-страдниця».
      2009 року син поетеси Маркіян Домбровський профінансував видання         найповніше зібрання творів Марійки Підгірянки великим томом «Для Вкраїни    вірно жиймо».
     До 140-річчя від дня народження М.Підгірянки у дитячій бібліотеці організовано онлайн літературну мозаїку "Дочка смерекового краю".




 

Немає коментарів:

Дописати коментар