Загальна кількість переглядів сторінки

субота, 29 червня 2024 р.

             Олена Пчілка: 10 цікавих фактів про маму Лесі Українки                                     (до 175-ї річниці з дня народження)
    На жаль, Олена Пчілка, якій у 2024 виповнилося б 175 років з дня народження, нам більше відома саме завдяки видатній донці і зовсім трошки завдяки шкільній програмі, де один короткий урок української літератури присвячений її оповіданням і дитячим казкам.
     Мало хто знає, що Олена Пчілка – це творчий псевдонім Ольги Петрівни Косач, аристократики з міста Гадяч, що на Полтавщині, рідної сестри славетного професора Михайла Драгоманова і дружини впливового юриста, статського радника Петра Косача, мами шістьох дітей, серед яких Леся була аж п’ятою за рахунком.
    Факт 1. Олена Пчілка була жінкою-піонеркою в багатьох сферах
Пані Косач у свої часи була видатнішою за свою знамениту доню. Її поважали не лише як господиню великої зразкової сім’ї, а й за її публіцистику і перекладацький фах: вона адаптувала світову класику – від Овідія до Гюго, написала чимало літературно-критичних статей про Старицького, Гребінку, Лисенка.
     Факт 2. Пчілка була першою українкою, чий чоловік пішов у… декретну відпустку
Після народження Лесі Ольга Петрівна дуже погано почувалася, і їй приписали відпочинок на курорті, куди вона й поїхала, залишивши чоловіка з немовлям. Петро Косач спеціально для цього взяв відпустку на службі, а працював він, між іншим, головою Луцько-Дубенського з’їзду мирових посередників.
     Факт 3. Олена Пчілка стала першою збирачкою і знавчинею українського орнаменту
Першою впорядкувала і видала книжку про особливості і види наших розписів, узорів з 23 кольоровими замальовками писанок і вишивок. Олена Пчілка взагалі була закохана в етнографію: записувала пісні, обряди, народні звичаї і найбільшу свою колекцію вона склала, мешкаючи з чоловіком і дітьми в Новоград-Волинському.
      Факт 4. Вона першою запровадила моду на вишиванки серед тогочасних жінок
Олена Пчілка сміливо змінювала ошатні аристократичні сукні і пишні зачіски на народний український стрій з косою та вінком і так виходила не лише до гостей свого дому, а й в люди – у справах, на заходи, зустрічі, що в час русифікації і заборони усього українського було викликом.
     Факт 5. Вона першою з жінок взялася модернізувати і реформувати українську мову
Мову століттями спрощували до рівня сільських говірок. І Олена Пчілка разом зі Старицьким, Франком, а потім з донькою Лесею Українкою взялася за реформування мови. Саме Олені Пчілці, наприклад, належать звичні зараз, а колись неіснуючі слова «палкий», «променистий».
     Факт 6. Пчілка видала перший феміністичний альманах «Перший вінок»
Ольга Петрівна заснувала його разом з подругою Наталією Кобринською у Львові і давала можливість видатним жінкам того часу – письменницям, активісткам друкувати свої оповідання, маніфести, роздуми. В цьому альманасі Олена Пчілка публікувала й свої феміністичні оповідання.
     Факт 7. Ольга Косач – перша жінка-борець за українську мову
Ольга Петрівна всіма силами протистояла русифікації – навіть дітей не віддавала до російськомовних шкіл, навчаючи їх вдома. На відкритті пам’ятника Котляревському в Полтаві Олена Пчілка демонстративно виступила українською, попри царську заборону і ризик арешту. Вона була єдиною жінкою, яка увійшла і поїхала в складі делегації українських інтелігентів на перемовини до царського прем’єра добиватися скасування заборони друкувати книжки і викладати в школах українською.
      Факт 8. Понад 10 років була видавцем патріотичного журналу «Рідний Край»
За власний кошт видала «Співомовки» Степана Руданського і скуповувала українські книжки для клубної бібліотеки. За більшовиків, у 1920 році, під час святкування дня народження Тараса Шевченка у Гадяцькій гімназії Ольга Петрівна огорнула погруддя поета національним синьо-жовтим стягом.
    Факт 9. Ольга Петрівна стала першою жінкою-академіком
З 1925 року член-кореспондент Всеукраїнської академії наук, створеної після встановлення радянської влади. Працювала в різних наукових комісіях аж до смерті у 1930 році. Фактично, статус академіка і поважний вік врятував Олену Пчілку від репресії за антибільшовицькі погляди. Коли до неї, вже вісімдесятирічної, прийшли чекісти з ордером на арешт, то просто зжалилися і залишили вдома.
     Факт 10. Ольга Петрівна померла на руках однієї з доньок
Саме ця донька – Ольга Косач-Кривинюк в роки війни вивезла і зберегла частину сімейного архіву за кордон. Завдячуючи цьому, ми зараз маємо змогу розглядати на вицвілих світлинах розумницю, модницю, красуню – видатну українку Олену Пчілку.



пʼятниця, 28 червня 2024 р.

       Вітання, юні читайлики! Сьогодні "літературна карусель" запрошує усіх до знайомства із такими відомими і зрозумілими на перший погляд твердженнями як: що таке щастя, -свобода, -почуття, -взаємини?  Нам всім знайомі ці слова, їх сенс. Та раптом ми розуміємо щось не до кінця, не зовсім точно  тлумачимо їх значення. Щоб перевірити себе та свої знання, а також дізнатися багато нового пропонуємо познайомитися із книжками Оскара Бреніф'є "Що таке взаємини?", "Що таке почуття?", "Що таке щастя?", "Що таке свобода?"
     Оскар Бреніф’є — революціонер у галузі освіти, який пропонує дорослим не давати дітям готові відповіді, а змалечку розвивати в них здатність думати, аналізувати та знаходити відповіді самостійно. У його книжках багато запитань — вони спонукають відмовитися від шаблонних відповідей, дозволяють бачити різноманіття світу, не боятися думати інакше. Влучні запитання не лише розвивають мислення, а й вчать чути інших, допомагають батькам і дітям порозумітися.
     Чи зобов’язані ми завжди поважати інших? Хіба є люди, не гідні поваги? Можливо, інколи для нечемності є вагомі причини? А чи завжди слід погоджуватися з іншими? Чи можуть дві різні думки бути водночас правильними? І чи варто зрікатися правди, щоб уникнути конфлікту? Світ людських взаємин складний і неоднозначний. Відчути своє місце в ньому
допоможуть запитання з книжки «Що таке взаємини?».
     Чи боїшся ти виступати перед класом? Тобі не подобається, коли на тебе дивляться? Але хіба можна зашкодити поглядом? А чи заздриш ти своїм братам і сестрам? Заздриш, тому що хочеш, щоби батьки піклувалися лише про тебе? Та невже любов неподільна? До речі, чому буває так, що ми сваримося з тими, кого любимо? Відповіді на всі ці запитання знайдеш у книжці "Що таке почуття?"
     Чи повинні ми будь-якою ціною шукати щастя? Чи воно радше має прийти саме? А якщо твоє щастя завдасть нещастя комусь іншому? Чи взагалі можливо весь час почуватися щасливим? І чи справді сенс життя полягає в пошуку щастя? Дізнаєшся про все, погортавши книжку "Що таке щастя?"

     Чи можна робити все, що заманеться? Ні, наприклад, з’їсти за раз кілограм цукерок точно не можна. Та якщо я точно знаю, чого хочу, і мені стане сили й сміливості, то можна зробити будь-що! Але хіба не помиляємося ми іноді, навіть коли певні у своїй правоті? Усі прагнуть свободи, але не кожен до кінця розуміє, що це таке. Книжка  «Що таке свобода?» — присвячена питанню свободи у людей.
    Читаємо та дізнаємось всі відповіді на такі болючі для нас питання.


                                                     Конституція - основа держави
      28 червня червня українці в 28-й раз в історії відзначать День Конституції України. Цього дня ми вшановуємо головний документ нашої країни, який визначає державний устрій країни та гарантує права громадян.
      Першою українською державною збіркою законів історики вважають ухвалену в 1710 році Конституцію Пилипа Орлика. Документ регулював відносини між гетьманом і запорізькими козаками, висловлюючи інтереси останніх. Чинності ця конституція так і не набула.
      Другу в нашій історії конституцію ухвалила Центральна Рада УНР 1918 року. Головним у розробці законів був історик Михайло Грушевський. Конституція проголошувала незалежність УНР і визначала парламентський устрій держави. Незабаром після цього в країні стався переворот Скоропадського, і документ було скасовано.
      Після заснування Радянського Союзу з'явилася Конституція УРСР, яка мала кілька редакцій.
      Зрештою, зі здобуттям незалежності з'явилася необхідність у головному зводі законів країни. Конституція України була ухвалена 28 червня 1996 року Верховною Радою. На документі депутати вперше склали присягу на вірність Україні.



середа, 26 червня 2024 р.

                                     У пошуку загублених кольорів ...світлофора 
     Сьогодні  в інтерактивній кімнаті дитячої бібліотеки було дууууууууууже  дзвінкоголосо, велелюдно, пізнавально, весело, рухливо, малювально та цікавезно! До нас  на захопливу квест-гру "У пошуку загублених кольорів світлофора" завітали вихованці старших груп ЗДО №2 "Вишенька" та №4 "Малятко" разом із своїми вихователями. А провели для малят цей прецікавий квест фахівці СОС "Дитячі містечка Львів" - соціальний педагог Анастасія та фахівець по роботі з сім'ями Марина. 
     Малеча активно включилася у гру. Із знанням справи розповідали про різні види транспорту,  охоче ділилися своїми знаннями про основні знаки дорожнього руху,  завзято та весело прийняли участь у руханці від світлофора, вдумливо вивчали основні телефонні номери, майстерно малювали та активно спілкувалися. 
     Щире велике ДЯКУЮ  керівникам ЗДО №2 та №4  -  Г.В.Борняк та Л.В.Кобринович, методистам І.В.Филипів та М.В.Величко-Галян, усім вихователям за постійну активну співпрацю.
 















































вівторок, 25 червня 2024 р.

                                                        Печера Кришталева
     Продовжуємо вивчати підземну Україну. Запрошуємо до знайомства та онлайн мандрівки печерою із дуже гарною та «коштовною» назвою – КРИШТАЛЕВА.
     Отож, на околиці села Кривче знаходиться вхід до найбільшої та найвідомішої з печер Поділля — Кришталевої. Її відкривачем вважається монах-ієзуїт Габріель Жанжинський, котрий першим згадав печери у власній книзі в 1721 році. Але остаточна довжина печери — 23 км — була доведена лише у 1980-х роках київськими та тернопільськими спелеологами.
     Отже, наразі відомо, що довжина печери Кришталевої — 23 км. Але її лабіринти переважно вертикальні, тому екскурсійний маршрут значно коротший — на 2500 метрів. Попри те, що печера відкрита для відвідування постійно, самостійно до неї потрапити не можна — лише у супроводі гіда, та екскурсійні групи набираються постійно. Через те, що її зали рясно вкриті різнобарвними кристалами гіпсу, й виникла назва — Кришталева. Температура та вологість всередині незмінні — 12 градусів за Цельсієм та 95 відсотків вологості відповідно. Такі умови вважаються найкращими для лікування бронхіальної астми, хвороб легень, гіпертонії. 
     А ще в Кришталевій можна зустріти Новий Рік біля ялинки, яку змінюють лиш раз на декілька років — через ідеальне поєднання вологості й температури вона просто дуже повільно всихає. Весь екскурсійний маршрут наразі електрифікований, тому підземна подорож буде безпечною, хоча й прохолодною.


пʼятниця, 21 червня 2024 р.

      Вітання, юні читайлики! Запрошуємо вас зануритися разом із нашою літературною каруселлю у цікавий, незвичайний, захопливий, незвіданий та одночасно знайомий з дитинства світ "Країни історій". 
      «Країна історій» — серія дитячих художніх, пригодницьких і фентезійних книг, написаних американським письменником, актором та співаком Крістофером Колфером. 
      Коли бабуся подарувала близнюкам Коннеру та Алекс «Книгу історій» — сімейну реліквію, вони навіть і не уявляли, що вона забере їх до свого світу — світу, де всі казкові герої справжні. Де Золотоволоска у розшуку, Спляча Красуня шукає спосіб пробудити своє королівство від сну, а королева Попелюшка от-от народить дитинку!
     Як би казковий світ не подобався Алекс, близнюки розуміють, що мають повернутись додому. Зробити це можна, лише зібравши всі інгредієнти для Чар Бажання. Однак часу в них обмаль, бо Лиха Королева також має заповітне бажання і вона їм не поступиться. Справдиться лише одне бажання. Але чиє?
      

вівторок, 18 червня 2024 р.

    Сьогодні за ініціативи НБУ для дітей відбулася онлайн-школа "Бібліотеки. Діти. Громади" у якій прийняли участь сотні бібліотекарів, що працюють з дітьми, з усієї України. 
    Фахівці із Національної бібліотеки України для дітей  запропонували до уваги  колег-бібліотекарів цікаві презентації, інноваційні форми обслуговування юних користувачів у сучасних умовах, познайомили із новими українськими видавництвами дитячих книжок, із організацією фонду у публічних бібліотеках для дітей  та певними аспектами вилучення книг зарубіжних авторів російською мовою. А також познайомили учасників із веб-ресурсами НБУ для дітей, проектною діяльністю, конкурсною роботою та іншими важливими аспектами в роботі бібліотек для дітей.