Загальна кількість переглядів сторінки
пʼятниця, 30 серпня 2024 р.
вівторок, 27 серпня 2024 р.
субота, 24 серпня 2024 р.
пʼятниця, 23 серпня 2024 р.
вівторок, 20 серпня 2024 р.
пʼятниця, 16 серпня 2024 р.
Вітання, читайлики! Відпочиваючи під час довгих літніх канікул ви побували у різних цікавих місцях, відвідали безліч різноманітних крамниць та магазинів, торгово-розважальних центрів. А не пригадуєте, можливо вам траплявся на шляху магазин із дуже цікавою та незвичайною назвою "Крамниця щастя"? Якщо ні то пропонуємо сьогодні познайомитися із книжкою Анастасії Шевердіної "Крамниця щастя".
Вона ще досить юна (народилася у 2011), але за своє недовге життя вона багато чого встигла. «Крамниця щастя» почала свою мандрівку Україною з Луганська й відвідала чимало міст. У Києві в 2012 році її відзначили на конкурсі «Коронація слова», в Одесі в 2014 році вона здобула перемогу на Корнійчуківській премії, у 2015 році знайшла друзів у Харкові – ними став творчий коллектив видавництва «Час майстрів». Того ж року книга гостювала на Полтавщині в талановитої молодої художниці Марії Панченко, без якої не було б цього чудового видання. Її радо приймали в Рівному, в Івано-Франківську, в Мелітополі, в багатьох інших містах і селах, і скрізь вона була своєю, бо «Крамниця щастя» не по-дитячому мудра й насправді добра.
Ця книга вчить шукати своє щастя, не забираючи його в інших. Вона заохочує сподіватися та мріяти, вірити в диво і творити дива. А якщо ти прислухаєшся до неї й докладеш до своїх вроджених добрих нахилів хоча б краплю наполегливості, ти обов’язково досягнеш успіху в будь-якій справі.
«Крамниця щастя» розповість тобі захоплюючі історії багатьох дітей, які прагнули кращого життя. Усі герої цього твору дуже різні, і хтось із них схожий на тебе чи твоїх друзів. Тому якщо ти запросиш книгу до себе додому, вона обов’язково дасть тобі добру пораду, тож ви проведете час разом весело та з користю. Сподіваємося, врешті ви щиро полюбите один одного й станете вірними друзями!
вівторок, 13 серпня 2024 р.
Підземна Україна: Монастирські печери
На Черкащині є печерний монастир із цікавою історією. Серед боліт у Чорному лісі поблизу села Мале Старосілля Смілянського району в затишному яру, оточеному з усіх боків лісом, приблизно п’ять століть тому був утворений Ірдинський Виноградський Успенський печерний монастир. Протягом тривалого часу він був одним із головних православних центрів Смілянщини.
Найменування “Ірдинський” походить від річки Ірдинь, що протікає поблизу. Назва “Виноградський” закріпилась пізніше, коли тамтешні ченці посадили виноградники в кількох верстах від монастиря.
Час появи цих печер невідомий, але, за переконаннями ченців, вони існували ще з 14 століття. Перша згадка про монастир у документах датується 1656 роком. Це був універсал Богдана Хмельницького від 20 вересня, за яким монастир отримав дозвіл на будівництво власне монастирського комплексу та багато земельних угідь.
Узагалі, про монастир існує багато суперечливих даних. Наприклад, деякі автори стверджують, що “в давнину монастир був жіночим, але після сплюндрування його чи то татарами, чи то ляхами і відновлення його на гроші Івана Мазепи стає чоловічим”. Походження інформації невідоме, але вона суперечить всім іншим даним. Адже тоді виходить, що Юрій Хмельницький не міг бути в ньому ченцем. За переказами, в печерах цього монастиря ховалися від переслідувачів гайдамаки, а Юрій Хмельницький – син відомого гетьмана України Богдана Хмельницького, шукаючи душевний спокій після зречення від своєї влади, постригся в ченці Ірдинського Виноградського Успенського монастиря під ім’ям Гедеона.
Печери і територію монастиря ще в кінці XIX століття досліджував граф Бобринський, ним була виконана величезна робота, бо територія монастиря охоплює 15 Га. Була складена карта печер, проте через численні завали дійти до кінця і з’ясувати, куди ведуть печери, так і не вдалося ні йому, ні його послідовникам.
За час свого існування монастир безліч разів руйнували татари і турки, але після кожного руйнування його відновлювали. У другій половині ХІХ ст. в обителі крім церков з’явилися братська трапезна з кухнею, нові келії, лазня, готель, виконаний ряд інших ремонтних та будівельних робіт. Станом на 1881 рік у монастирі нараховувалося 12 ченців, а на початку ХХ ст. – понад 20.
Після численних пожеж і руйнувань монастир так і не відновили. Сьогодні на його території розміщується психоневрологічний інтернат, а для відвідування доступні тільки вцілілі і частково відновлені печери. Найтрагічніший період існування монастиря припадає на період радянської історії. Після кількох грабежів у 20-ті роки ХХ століття його остаточно закривають в 1923 році, а територію і приміщення передають під лепрозорій (госпіталь для прокажених) у 1927 році.
Інтерес до печер з’явився наприкінці ХХ ст. Одні з перших наукових розвідок цієї пам’ятки були здійснені у 1998-1999 рр.: тоді вчені не змогли проникнути у завалені підземелля. Більш результативна спроба була зроблена в 2003 р.: за результатами обстеження був складений план підземних ходів Виноградського монастира. Також була встановлена приблизна довжина печер колишньої обителі – близько 150 м, а залягають ходи на глибині 4-6 м.
Рештки підземної обителі залишаються сьогодні практично поза увагою як церковного керівництва, так і православних вірян. Печера-церква нині містить ікони та імпровізовані свічники, час від часу у ній правляться молебні…
пʼятниця, 9 серпня 2024 р.
Згодом воно стало Всесвітнім днем книголюбів і святкується кожного року 9 серпня.
Вітаємо усіх хто любить книги, захоплюється ними, читає книги, пише їх, видає та створює книжкову продукцію, працює з книгами та популяризує їх із таким незвичайним та цікавим святом - всесвітнім днем книголюба!
вівторок, 6 серпня 2024 р.
субота, 3 серпня 2024 р.
Ця солодко-соковита ягода-гарбузина
Важко знайти людину, яка б не любила такий солодкий та надзвичайно соковитий фрукт, як кавун. Хоча дехто вважають його ягодою, а насправді, кавун – окремий тип плоду, що називається гарбузиною. Але ж це не змінює всенародної любові до кавунів. Тому зовсім не дивною є ідея святкування Всесвітнього дня кавуна (Watermelon Day), який припадає на 3 серпня. Ця дата також є невипадковою, адже саме тоді спостерігається пік збирання врожаю цього плоду. Всесвітній день кавуна – подія не офіційна, але популярна надзвичайно, як і самі кавуни.
Як виникла ідея відзначати Всесвітній день кавуна?
Достеменні дані про впровадження цього свята невідомі. Проте загальновизнаним є факт, що Всесвітній день кавуна почали відзначати американці. У Сполучених Штатах без цієї ягоди не обходиться жодна літня вечірка та пікнік. Неймовірний солодкий смак, свіжа соковитість та низька калорійність зробили кавун найулюбленішою ягодою для більшості населення Землі. Тому не дивно, що він заслуговує на свій власний всесвітній день.
Походження кавуна
Батьківщиною цієї диво-ягоди офіційно вважається Південна Африка. З давніх-давен кавун вирощували на території Південно-Африканської Республіки, Намібії, Ботсвани тощо. Пращуром цієї культури вважається колоциніт та диня тсама, яка доволі часто зустрічається в пустелі Калахарі, розташованій в центральній частині Південної Африки. Диня тсама і сьогодні виконує важливу роль – втамовує спрагу бушменів.
Останні генетичні дослідження, датовані 2021-м роком, свідчать про те, що кавун є вихідцем не Південної Африки, а її північно-східної частини. А дикий предок ягоди росте в Судані.
Кавун у Стародавньому Світі
Вирощування кавунів як культурної рослини почали ще стародавні єгиптяни. Доказами популярності цієї рослини є насіння кавунів, знайдені в будівлях епохи 12-ї династії, що правила в Стародавньому Єгипті ще у 20 столітті до нашої ери. Кавуни клали до гробниць фараонів, оскільки вони символізували собою добробут та джерело продуктів харчування в загробному світі. До слова, насіння цієї ягоди було знайдено в усипальниці фараона Тутанхамона.
Кавунами розмальовані стіни єгипетських гробниць, а лікувальні рецепти з цим складником записані на стародавніх папірусах. В ДНК кавунового насіння, знайденого в усипальні династії Нового царства, яке потрапило туди понад 3 000 років тому, було виявлено дві мутації. В одній був відсутній ген, відповідальний за червоний пігмент, в другій – за наявність кукурбітацинів, що дають гіркий присмак. За своїм генетичним складом окультурені кавуни найближчі до кордофанських кавунів, що мають соковитий, проте не рожевий, а білий м’якуш (cordophanus). Сьогодні подібну культуру вирощують в Судані. Це свідчить про те, що культура поширювалася на північ у вздовж берегів Ніла, поступово її властивості покращувалися, в тому числі і зміна кольору м’якуша на рожевий.
В Стародавньому Єгипті було чимало легенд та міфів, присвячених цій соковитій культурі. В одній з таких легенд йдеться про те, що кавун з’явився з чоловічого насіння, яке розкидав бог Сет в надії звабити богиню Ісіду.
Згадується ця ягода і в поезії Вергілія, а це свідчить про те, що давні римляни також вирощували цю ягоду. У Римі полюбляли споживати кавун у свіжому та в засоленому вигляді, також римляни нерідко ласували кавуновим медом.
У 5 столітті кавун «перекочував» до Азії, де мешканці Китаю прозвали його «динею із Заходу». Там і почалися перші святкування, присвячені кавунам. Для арабів кавуни були дуже важливою стравою, оскільки вони вважали, що ягода очищає тіло від шлаків та хвороб при умові, якщо вживати її перед кожним прийомом їжі.
Кавун у Європі
У середньовічну Європу ця культура потрапила завдяки хрестовим походам, що неодноразово проводилися у той час. Англійці почали вирощувати кавуни на початку 17 століття. Однак через те, що природні умови Англії не відповідали вимогам цієї теплолюбної культури, вирощувати їх доводилося в парниках та теплицях.
В Україну, аж до другої половини 17 століття, кавуни завозилися з південних країн. Їх не споживали у сирому вигляді, а готували з них різні страви з прянощами. Сьогодні кавуни вирощуються не лише на півдні країни, а практично всюди.
пʼятниця, 2 серпня 2024 р.
«Розповіді про тварин та їх назви» сподобається дорослим і дітям, які цікавляться тваринами чи біологією загалом, адже містить багато пізнавального матеріалу, який не подається в нудній академічній формі, а є досить розважальним та подекуди інтерактивним.